top of page

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet Türleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında genellikle "şeker hastalığı" olarak tabir edilen Diabetes Mellitus yani "diyabet" nedir? Dünya çapında, 422 milyondan fazla insanı etkileyen diyabetin türleri, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında en detaylı bilgiyi sayfamızdan edinebilirsiniz.

şeker hastalığı - diyabet

Kalp-damar hastalıkları, böbrek sorunları, körlük, felç, ayak yaraları, duyu kayıpları, yara iyileşmesinde gecikme, cinsel sorunlar gibi rahatsızlıklara yol açan şeker hastalığı (diyabet) hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Diyabet nedir? Diyabet türleri, diyabet nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet, kan şekeriniz çok yüksek seviyede olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve yediğiniz yiyeceklerden gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, glikozun besinlerden hücrelere enerji için kullanılmasına yardımcı olur. Bazen vücudunuz yeterli insülin salgılamaz veya insülini iyi kullanamaz. Dolayısıyla glikoz kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşmaz.

Bu şekilde kanınızda çok fazla glikoz bulunması zaman içinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyabetin tedavisi olmamasına rağmen, diyabetinizi kontrol altına alıp sağlıklı kalmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Diyabet Türleri Nelerdir?

En sık görülen diyabet tipleri tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabettir.

 

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülin yapmaz. Bağışıklık sisteminiz, pankreasınızdaki insülin yapan hücrelere saldırır ve onları yok eder. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde teşhis edilir, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Tip 1 diyabetli insanlar hayatta kalmak için her gün insülin almalıdır.

 

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülini iyi yapmaz veya kullanmaz. Çocukluk dönemi de dahil olmak üzere her yaşta vücudunuz tip 2 diyabet geliştirebilir. Bununla birlikte, bu tip diyabet genellikle orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. Ayrıca Tip 2, en sık görülen diyabet türüdür.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet, bazı kadınlarda hamileyken gelişir. Çoğu zaman, bu tür diyabet bebek doğduktan sonra yok olur. Ancak, gestasyonel diyabetiniz varsa, yaşamınızda daha sonra tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız yüksektir. Bazen hamilelik sırasında teşhis edilen diyabet aslında tip 2 diyabet de olabilir.

Diğer Diyabet Türleri

Daha az görülen tipler arasında kalıtsal bir diyabet olan "monogenik diyabet" ve "kistik fibroz ile ilişkili diyabet" bulunmaktadır.

şeker hastalığı - diyabet

Diyabet Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

– Kalp hastalığı
– İnme
– Böbrek hastalığı
– Göz problemleri
– Diş hastalığı
– Sinir hasarı
– Ayak problemleri

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

– Artan susuzluk ve sık idrara çıkma
– Artan açlık hissi
– Yorgunluk
– Bulanık görüş
– Ayaklarda veya ellerde uyuşma ya da karıncalanma
– İyileşmeyen yaralar
– Açıklanamayan kilo kaybı

Tip 1 Diyabet semptomları birkaç hafta içinde hızlı bir şekilde başlayabilir. Tip 2 Diyabet semptomları ise genellikle birkaç yıl boyunca yavaş yavaş gelişir ve bu semptomlar kolayca fark edemeyeceğiniz kadar hafif olabilir. Hatta Tip 2 Diyabetli birçok insanda hiç semptom görülmez. Bu yüzden bazı insanlar, bulanık görme veya kalp rahatsızlığı gibi diyabetle ilgili sağlık problemleri ortaya çıkana kadar şeker hastası olduklarını bilemezler.

Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 Diyabet Nedenleri

Tip 1 diyabette, bağışıklık sisteminiz, yani vücudun enfeksiyonla mücadele sistemi, pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve bu hücreleri yok eder. Bilim adamları, tip 1 diyabetin, hastalıkları tetikleyebilecek genler ve virüsler gibi çevresel faktörlerden kaynaklandığını düşünmektedir.

 

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet (en yaygın diyabet şekli) yaşam tarzı faktörleri ve genler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

 

Aşırı kilo, obezite ve fiziksel hareketsizlik Tip 2 Diyabet için temel faktörlerdendir. Fiziksel olarak aktif değilseniz ve fazla kilolu veya obezseniz, Tip 2 Diyabet geliştirmeniz daha olasıdır. Ekstra kilo bazen insülin direncine neden olur ve Tip 2 Diyabetli kişilerde yaygındır. Vücut yağının yeri de bir fark yaratır. Ekstra karın yağı; insülin direnci, Tip 2 Diyabet ile kalp ve kan damarı hastalıklarına bağlıdır. Kilonuzun Tip 2 Diyabet için risk oluşturup oluşturmadığını görmek isterseniz, Vücut Kitle İndeksi (BMI) çizelgelerini kontrol edebilirsiniz.

İnsülin Direnci

Tip 2 diyabet genellikle insülin direnci ile başlar. Bu durum kas, karaciğer ve yağ hücrelerinin insülini iyi kullanamama halidir. Sonuç olarak, vücudunuz glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha fazla insüline ihtiyaç duyar. İlk başta, pankreas ek talebe ayak uydurmak için daha fazla insülin salgılar. Zaman içinde, pankreas yeterli insülini üretemez ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

Genler ve Aile Öyküsü

Tip 1 Diyabette de olduğu gibi, bazı genler Tip 2 Diyabet geliştirmeye daha meyillidir. Hastalık, ailesinde diyabetli biri olanlarda daha sık görülür. Genler ayrıca bir kişinin aşırı kilolu veya obez olma eğilimini arttırarak Tip 2 Diyabet riskini artırabilir.

Gestasyonel Diyabet Nedenleri

Bilim adamları hamilelik sırasında gelişen bir tür şeker hastalığı olan "Gestasyonel Diyabet"in, genetik ve yaşam tarzı faktörleri ile birlikte gebelikle gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

 

İnsülin Direnci

Plasenta tarafından üretilen hormonlar, tüm kadınlarda gebeliğin son dönemlerinde görülen insülin direncine katkıda bulunur. Çoğu gebe kadın insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebilir, ancak bazıları bunu yapamaz. Gestasyonel diyabet, pankreas yeterince insülin üretemediği zaman ortaya çıkar.

Tip 2 diyabette de olduğu gibi, fazla kilo gestasyonel diyabetle ilişkilidir. Aşırı kilolu veya obez olan kadınlar, hamile olduklarında zaten insülin direncine sahip olabilirler. Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak da bir faktör olabilir.

Genler ve Aile Öyküsü

Ailesinde diyabet öyküsü olması, bir kadının Gestasyonel Diyabet geliştirmesi olasılığını artırır; bu da genlerin rol oynadığını gösterir.

şeker hastalığı - diyabet

Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet için uygulanan ve halen araştırılma aşamasında olan birçok tedavi şekli vardır. Fakat şu an için, şeker hastalığının kesin bir tedavisinden söz etmek mümkün değildir. Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri kontrolünü sağlamaktır. İyi bir diyabet kontrolü için şunlar önemli:

 

Sağlıklı Beslenme: Yenen besinlerin, özellikle karbonhidrat içeren besinlerin, vücudun ihtiyacından fazla tüketilmesi kan şekeri seviyelerini yükseltir. Kan şekeri kontrolünün sağlanmasında, diyabetli bireye özgü beslenme programının takip edilmesi önemlidir.

 

Egzersiz: Egzersiz, vücudunuzun glikozu etkili bir şekilde kullanmasını ve kan şekeri kontrolünü sağlar. Ayrıca, şişman Tip 2 Diyabetli kişilerin kilo kaybetmesine yardımcı olur.

 

İlaç / İnsülin: İnsülin, besinlerle kana geçen şekerin vücut tarafından kullanılmasını sağlayan ve böylece kan şekeri yükselmelerini önleyen bir hormondur. Tip 1 Diyabetli kişilerin yaşamak için insüline gereksinimi vardır. İnsülin bağımlılık, alışkanlık yapacak bir madde değildir. İnsülin yaşam için elzemdir. Vücut insülin yapmıyor ise dışarıdan enjeksiyon yolu ile vücuttaki eksikliği yerine koymak gerekir. Tip 2 Diyabetli kişilerin de kan şekerinin ayarını sağlamak için ağızdan alınan ilaçlara veya insüline gereksinimleri olabilir.

Diyabetli Kişiler Nasıl Beslenmeli?

– Öncelikle kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren besinlerin, kilo almanıza neden olacak ve kalp sağlığınızı olumsuz etkileyecek yağ ve yağlı besinlerin tüketimini azaltın.

– Günde en azından üç öğün yemeye çalışın.

– Öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün almanız da gerekebilir.

– Öğünlerinizi her gün aynı saatlerde almaya çalışın.

– Porsiyon ölçülerinizi kontrol altına alın.

– Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, yulaf veya çavdar ekmeği tüketmeyi tercih edin.

– Öğünlerinizde kuru baklagillere sıklıkla yer verin.

– Her gün pişmiş sebze ve salata tüketmeye özen gösterin.

– Meyve suyu yerine meyve tüketin.

– Süt, yoğurt, ayran, peynir gibi kalsiyum kaynağı olan besinlere beslenmenizde yer verin.

– Alkolün tedavinize etkisini öğrenmeden alkollü içki içmeyin.

bottom of page