top of page

Ruhların Eve Dönüşü (2016)

Spirits' Homecoming

Süre: 126 dk

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Filmin Konusu

Güney Kore yapımı “Spirits’ Homecoming” yani “Ruhların Eve Dönüşü” adlı film Japon ordusu tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında askeri genelevlerde zorla çalıştırılan "Comfort Women" yani "Teselli Kadınları"nın hikayesini konu alıyor.

 

Güney Koreli yönetmen Cho Jung-rae’e ilham, bu kadınların kaldığı bir sığınma evinde düzenlenen bir terapi seansına katıldığı sırada gelmiş. Mağdurlardan biri 16 yaşındayken Japon askerlerinin kendisini nasıl kaçırdığını resmetmiş.

Filmin Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan galasına o korku dolu dönemin mağdurları olan kadınlar da katıldı. Onlar bugün 80’li, 90’lı yaşlarda.

 

Cho Jung-rae’in filmi çekmesi tam 14 yıl almış: “O büyük anneler bana bu konuyla ilgili bir film çekeceksem bunu onların hikayesini anlatan bir şekilde yapmam gerektiğini söyledi. Bu benim için film yapmamda en büyük motivasyon oldu.”

 

Seyircileri tarihin o acı dönemine götüren film büyük beğeni topladı. İşte film hakkında yapılan yorumlardan ikisi:

 

“Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Yani kalbim kelimelerle dolu. Umarım Japonya o kadınlardan en içten şekilde özür diler.”

 

“Film benim de katıldığım bir fon tarafından finanse edildi ve beyaz perdede adımı gördüğümde gerçekten harika hissettim. Japon hükümeti bu kadınlardan içtenlikle özür dileyene kadar insanların "teselli kadınları"nı sosyal faaliyetlere dahil etmenin yanı sıra ortak çaba göstererek onlara yardım etmeye devam edeceğini umuyorum.”

 

İkinci Dünya Savaşı döneminde "teselli kadınları" adı verilen, çoğu Koreli yaklaşık 200 bin kadının Japon ordusunun genelevlerinde seks kölesi olarak çalışmaya zorlandığı tahmin ediliyor.

 

Film Güney Kore ile Japonya arasında uzun yıllar süregelen ‘teselli kadınları’ konusunda Aralık ayında imzalanan tarihi anlaşmanın ardından gösterime girdi. Anlaşmaya göre Japonya, Güney Koreli bu kadınlara tazminat ödemeyi kabul etmişti.

bottom of page